Zbytečné odpovědi na pracovní inzeráty

čen 10 2021

Před rokem jsem psal o oblíbených pracovních portálech. Jak se postupně rozšiřujeme, objevují se u nás nové příležitosti. Začínají brigádou. S těmi, co to s námi (respektive se mnou) vydrží a posouvají se dopředu, objem spolupráce navyšujeme. 

Při výběru kolegů netrvám na životopisu, když dostanu věcný motivační dopis. A naopak, netrvám na motivačním dopisu, když dostanu zajímavý životopis. Podle něčeho ale předvýběr udělat musím.

Pokud uchazeč nezašle nic a odpověď obsahuje jen hlody, tak i kdyby to byl jediný zájemce, tak odpověď zahazuji. Proč? Zkušenost. Mnohokrát se mi potvrdilo, že pokud někdo nedokáže nebo nechce poslat životopis k tématu, nebo napsat smysluplný motivační dopis, tak s ním akurát marním čas, protože nedokáže přistoupit zodpovědně k práci.

Obzvláště mě vytáčí odpověď "měl(a) bych zájem o bližší informace". Mé inzeráty v drtivé většině případů vycházejí kolem normostrany délky, kde popisuji náplň práce a nastiňuji podmínky a očekávání. Stačí mi, že dotyčný mi pošle něco stručného, čím zaujme, a pak má na osobní schůzce neomezený prostor, vyptat se na cokoliv ho zajímá. Nemluvě o tom, že hodně vyprávím sám. To by si ale dotyčný musel nabídku přečíst.

Pro pobavení (a třeba i trochu negativní inspiraci) zde zveřejňuji výběr z odpovědí, které putují do koše. Upozorňuji, že u těchto odpovědí nepřišel žádný životopis, motivační dopis, či jiná informace.

Dobrý den,
je nabídka stále aktuální. Měla bych zájem o bližší informace.
Děkuji a přeji hezký den
K.K.

Takový email mě dokáže vytočit :D Já jsem prvotní informace poskytl, dotyčná žádné, ale dožaduje se informací. Informační přínos nula.

Dobry den,
mam zajem.mocinky dekuji za info atd. jo? tak diky, zatim pa
B.N.

Infantilní varianta předchozího. Dotyčná má očividně potíže s napsáním souvislé věty. Na druhou stranu, třeba je nižšího věku a má tedy velký prostor zkušenosti ještě získat.

Dobrý den,
Zaujala mě Vaše nabídka a rád bych se o místo ucházel. Žádný z výše uvedených požadavků by mně neměl dělat problémy.
Děkuji
K.R.

Tohle je trochu vyšší level. Dotyčný vytváří iluzi, že odpovídá k věci. Ale opět se nedovídám nic. Zhodnotil sám sebe, že by mu nic nemělo dělat problémy, ale klíč k hodnocení neposkytl.