Smazané domény - co dělám s odkazy na ně?

bře 02 2024

Dnes jsem věnoval trochu času údržbě blogu. Prošel jsem staré články a opravil odkazy vedoucí z nich. Bylo zajímavé podívat se na to, co se za ta léta změnilo. V zásadě...

  1. Řada webů i větších portálů, institucí (například caves.cz) při svých redesignech kašlou na zachování původní struktury URL, nebo vyřešení přesměrování původních URL na nové. A pak se třeba leckdy díví, že jim klesá organická návštěvnost. To, co ve své informační bublině považujeme za dnes již samozřejmé, řada webařů pořád nedodržuje, ke škodě své a svých klientů. 
  2. Odkazoval jsem restaurace napříč republikou, které jsem v průběhu let navštívil. Většina jich už neexistuje. Nejspíše nepřežily Covid. Jejich weby zmizely v propadlišti dějin. Příslušné domény posloužily jako mršiny pro internetové affiliate supy. Ti koupili smazané domény a přesměrovali je na různé online byznysy. Například doménu restaurace cernyjanek.cz na zonky.cz.

Rád odkazuji cokoliv mě zaujme, takový odkaz pak již neměním dokud existuje původní stránka s původním obsahem. Jinak se rozhoduji podle výše uvedených případů. V tom prvním opravím odkaz na novou URL, na které je původní obsah. V tom druhém odkaz většinou smažu. Když afiláci zachovají, nebo dokonce vylepší, původní obsah a v něm si najdou tématický můstek pro odkazování čehokoliv, odkaz nechávám. Pokud ale mrtvolu vykuchají a vyzvrací do ní skladiště PR textů, nebo rovnou přesměrují na pro ně aktuálně výhodný handl, pak tomuto nehodlám sloužit.

Skladiště PR textů

Obr. 1: Vytvářet skladiště PR textů má dnes asi stejný význam jako vozit odpad to lesa, vytvořeno v Midjourney

Vnímám webové prostředí jako ekosystém. Weby neustále vznikají i zanikají. Pokud je smysluplný obsah tvořený pro lidi, vždy má svůj smysl bez ohledu zda ho tvoří člověk nebo mu s tím pomáhá umělá inteligence. Naopak výroba bezduchých skladišť odkazů a nic neříkajících textů pro "oklamání" Google nikam nevede. Ať už tyto texty tvoří copywriter za 40 Kč za normostranu, nebo OpenAI. Stejně tak jako pouhé přesměrovávání mrtvých domén není dlouhodobá výhra. Více se tomuto tématu budu věnovat v budoucnu. Dat z WebMedea máme již dost i spoustu zajímavých zjištění. 

UPDATE 5. 3. 2024

Já o vlku a Google v aktuálním update vyhledávače oznámil, že se zaměřil na "expired domain abuse" tedy manipulaci s expirovanými doménami, kterou jsem popsal výše. 

expired domain abuse

Obr. 2: Update Google o "expired domain abuse"