SEO šmejdi a jiní šejdíři

úno 24 2024

Před 7 lety jsem na micropage SEO analytika publikoval čtyři archetypy takzvaných SEO šmejdů. Na sklonku roku 2019 jsem sem na svůj blog postupně sepsal zkušenosti se zmíněnými šmejdy. Dnes jsem se k těmto článkům vrátil. Za prvé kvůli opravě a doplnění odkazů, za druhé z nostalgie, protože zmíněné zkušenosti jsou spojeny s našimi začátky a letos bude TRITON IT slavit 10 let. 

Když už jsem se k článkům vrátil, rozhodl jsem se, že ty suché odstavce textu (slovy Petra Kulhánka "chleby") obarvím. Že zkusím vygenerovat přes AI zosobnění zmíněných archetypů SEO šmejdů. To, jak přesné karikatury mi na základě mého popisu zhuštěného do několika promptů vypadly, mě samotného zaskočilo :D. Oni to chování mají vepsané do očí, přesně jako ve skutečnosti...

SEO šmejdi

Obr. 1: SEO šmejdi

Tak schválně - který je který? Přidávám odkazy na popisy SEO šmejdů...

S odstupem času jsem si uvědomil, že se mi možná trochu povedlo vystihnout obecné archetypy šejdířů. Doba se přecijen změnila. A online prostor se za ta léta zvětšil. Nejen SEO, ale i jiné obory jako AI, koučink všeho možného, nebo oborový influenceři mají dnes svá temná zákoutí, ve kterých se zmíněné archetypy pohybují. Možná jste už na ně narazili. Upozornila mě na to například moje manželka Káťa, která má vystudovanou biochemii na VŠCHT (nutnou podmínkou pro její kvalifikaci je ovládat biochemické cykly řídící metabolismus látek v lidském těle) a léta klinické praxe v nemocnici na Homolce. A to v momentě, kdy se na sítích začali objevovat oblíbení influenceři takzvaní "proroci jednoho prvku". Ti si vyberou jeden prvek periodické soustavy, ten glorifikují a tvoří o něm obsah založený z části na veřejně dostupných informacích a z části na smyšlených bludech. Ve svém "shopíku" pak prodávají produkty založené na tomto prvku. V četných rozhovorech se pak prezentují jako ti kdo objevili / prohlédli jakési "hlubší souvislosti a podstatu", nebo, že se dostali k informacím, které "doktoři zamlčují". Tedy typičtí reprezentanti archetypu pana Tajemného. Útěchou budiž, že si dnes vybírají prvky typu hořčík nebo selen. Od zázračného léku radithoru, jsme snad přecijen někam za těch 100 let dospěli.