Konference AI transformace financí - mé postřehy

dub 29 2024

Dnes jsem s Tommym navštívil konferenci AI transformace financí od České asociace umělé inteligence (ČAUI), která se shodou okolností konala v perfektních prostorách našeho klienta enforum event space.

Zahájení konference AI transformace financí Lukášem Benzlem

Obr. 1: Zahájení konference AI transformace financí Lukášem Benzlem

První tři přednášky v podání Adama Leščišina (Accenture), Michala Amblera (Ernst Young) a Martina Ryšánka (IBM) byly zajímavé tím, že přednášející jsou manažeři, kteří mají za sebou stovky realizovaných AI projektů. Jejich příspěvky se týkaly především strategie v zavádění AI do klientských firem - správnému mapování potřeb, určení priorit. A v neposlední řadě tak trochu tlačení svých korporátních (nejen) AI řešení.

Rozsáhlé zkušenosti Accenture s realizací klientských AI projektů, přednáší Adam Leščišin
Obr. 2: Rozsáhlé zkušenosti Accenture s realizací klientských AI projektů, přednáší Adam Leščišin

Následovala perfektní prezentace od Karin Fuentesové ze startupu Digitoo, který automatizuje zpracování faktur. Prezentace se hodně zaměřovala na spolupráci s partnerem Raiffeisen bankou, který dodal čerstvému startupu tolik potřebnou důvěryhodnost na trhu i možnost cílit s nabídkou na své klienty. Dále prezentace obsahovala poměrně srozumitelné vymezení se proti konkurenčním firmám typu Rossum. Přiznám se, že o Digitoo jsem neslyšel poprvé. Jsme klienti Raiffeisen banky i Abra Flexibee a skrze jejich kanály jsem se já i Petr o Digitoo dozvěděli. Po dnešní prezentaci jsem probral s Petrem, zda nevyužít právě Digitoo pro zefektivnění zpracování faktur včetně Petrovi účetní firmy. Uvidíme, zda budou v Digitoo skutečně tak cenově výhodní ;)

Příklad strategického mapování v oblasti AI, přednáší Michal Ambler z Ernst Young
Obr. 3: Příklad strategického mapování v oblasti AI, přednáší Michal Ambler z Ernst Young

Panel s pohledem do zákulisí AI inovací v bankách mne příliš nebavil. Při veškeré úctě k přednášejícím i perfektnímu moderování ze strany Lukáše, zde jsem se nedozvěděl pro sebe nic užitečného či zásadního.

Tommy vyřizuje telefony během coffee break na střeše eNovation
Obr. 4: Tommy vyřizuje telefony během coffee break na střeše eNovation

Ve druhé části konference mne zaujaly především dvě přednášky. Ta první byla od Vojtěcha Dlouhého z Feedyou, který se představil, že má rád čísla a jeho prezentace byla skutečně čísly nabitá. U některých bych, přiznám se, rád viděl citované zdroje, ale to je jen mé rýpnutí, protože prezentace byla skvělým nahlédnutím pod pokličku AI chatu / virtuálních asistentů od Feedyou. Z prezentace si odnáším tvrzení: "správná identifikace uživatele je zásadní".

Vratislav Kalenda ukazuje příklad selekce transakcí
Obr. 5: Vratislav Kalenda ukazuje příklad selekce transakcí

Technologický bonbónek si pro nás ČAUI připravila nakonec. Vratislav Kalenda z Applifting se rozmluvil detailněji o principech, na kterých stojí jejich vývoj. Hned na úvod položil otázky, které mne zvedly ze židle:

  1. Jak dostat relevantní transakce do kontextového okna AI.
  2. Jak zabezpečit, aby AI měla přístup pouze k transakcím jednoho klienta.
  3. LLM dělají při výpočtech chyby. Jak zařídit, aby analýza byla přesná.
  4. Jak zabránit halucinacím.

Selekce transakcí pro mne nebyla ničím novým. Dospěli jsme s jinými daty z jiné problémové domény prakticky k témuž. To, že LLM dělají ve výpočtech chyby víme, prakticky u žádných modelů, které jsme dosud vyzkoušeli se nemůžeme spolehnout, že vyřeší zadanou "slovní úlohu" správně. Nicméně pochopil jsem, že mám zásadní mezery v pochopení a administraci AI agentů. A naivní řešení, které jsem hodlal před shlédnutím přednášky využít, by pravděpodobně bylo slepou cestou. Pro mne tedy byla konference jednoznačně přínosem a moc Ti děkuji Lukáši, že jsem se jí mohl zúčastnit.