ITB Berlín - den druhý

bře 07 2019

Přináším várku toho nejlepšího z našeho druhého dne na ITB Berlín.

Umělá inteligence pro cross-selling

Název: Mit künstlicher Intelligenz zu mehr Umsatz
Autor: Lukas C. C. Hempel

Motivace: Lukas nejprve shrnul současnou situaci na trhu, která platí nejen pro eTravel. Neustále se zvyšuje počet konverzí z mobilních telefonů, kampaně jsou čím dál tím více personalizovány, lokálnost je nutností, masivně se digitalizuje, koketuje se s umělou inteligencí, nebo se o ní alespoň mluví, asiaté vstupují na evropské trhy. Na druhé straně je zda řada lidí, kteří chtějí dělat co je baví, místo toho, aby se starali o neustálé zlepšování své marketingové strategie na rychle se měnícím trhu. Příkladem jsou lidé, které baví lyžování nebo kiting a tak odešli z korporátu, přestěhovali se na hory, nebo k moři a provozují lyžařskou nebo kiting školu. Právě na tyto lidi cílí BookingKit.

Smysl prezentace: BookingKit je systém, který tahá data z online rezervačních systémů. Přístup k nim získá tak, že provozovatelé ubytovacích portálů, cestovních služeb i lokálních aktivit umístí na své weby měřící kód BookingKit. BookingKit potom hledá vzájemně související služby, o kterých odhaduje, že by si je cestovatelé mohli zakoupit současně. Výstupem je pak fakultativní nabídka, která se může propsat na web virtuálního partnera (např: "děkujeme, že jste si objednal ubytování v Mnichově, přes ulici máte půjčovnu Segway, rezervujte zde"). Zajímavým prvkem prezentovaného systému jsou tzv. actionable insights, participantům se zobrazují ceny konkurenčních nabídek a analytika jim predikuje možné počty objednávek navíc, pokud cenu upraví.

Co si odnáším: BookingKit s Honzou vidíme jako alternativu rychlého podchycení služeb v místě pro Rakousko.cz. 

Obsahový ekosystém v podání National Geographic

Název: Content, an dem man hängenbleibt
Autor: Andrew Nelson

Motivace: National Geographic v březnu 2019 světový mediální lídr, má extrémně silnou značku, je na trhu 131 let, je překládán do 34 jazyků, na Instagramu má 102 milionu sledujících, což je více než kterákoliv firma na světě, příspěvky na sociálních sítích dosahují přes 400 milionů organických shlédnutí, 27% zisku National Geographic je reinvestováno do 450 grantů ročně, určených pro učitele, lékaře a neziskové organizace pomáhající po celém světě.

Smysl prezentace: Nezaujatý pozorovatel si může řící "mají silnou značku, tak to se jim to mluví". Fakt je ten, že National Geographic masivně využívá nová média. Lépe řečeno, používá všechna média, ta dohromady tvoří ekosystém :). National Geographic staví na ultra kvalitním obsahu, který v rámci ekosystému projde svým životním cyklem. Každý příběh, sada fotek, nebo video je upraveno na míru každému médiu / kanálu (design, struktura, délka, meta informace) tak, aby se pro daný kanál maximalizoval impakt. National Geographic vůbec nepoužíví placenou reklamu, nepotřebuje ji.

Co si odnáším:

 • Musíme v Rakousko.cz vytvořit obsahový ekosystém, každý materiál nasdílet ve správné formě přes všechny kanály.
 • Musíme postupně vybudovat komunitu vypravěčů (storytellerů), kteří budou vyprávět příběhy ze svých cest a zážitků pro Rakousku libovolným způsobem (texty, fotky, videa, ...). Tyto musí projít redakční úpravou a být optimalizovány pro všechny kanály.
 • Dostal jsem nápad na "content competition" pro Rakousko.cz. Zkusme navrhnout soutěž o nejlepší obsah (video, článek, foto), nabídnout lukrativní cenu, stanovit exaktní kritéria pro výběr výtěze a tuto soutěž opakovat každý měsíc. Jednak si z vítězů postupně vydestilujeme komunitu našich storytellerů, kteří budou moci být odměňováni na pravidelné bázi, za druhé tím získáme přísun obsahu do začátku.

Jak dělat SEO na YouTube?

Název: YouTube als Vetriebs und Marketingtool
Autoři: Michael Collins, Tom Otley

Motivace: Motivační řeč byla naprosto dokonalá. Autoři předstoupili před publikum: "Hele nefunguje Vám reklama na YouTube, nemáte žádný organik? Používáte YouTube jen jako skladiště videí pro web? Pochybujete o jeho reálném využití jako organického marketingového kanálu? Pak musíte zapracovat na SEO, stejně jako to děláte u klasických webů. My Vám tady ukážeme, jak jsme na to šli a čeho jsme dosáhli." 

Smysl prezentace: Oba spravovali YouTube kanál pro online magazín businesstraveller.com. Svou činnost zprvu redukovali na to, že na YouTube nahráli video a použili ho jako zdroj pro iframe v příslušném článku na magazínu. Počet zobrazení videa se rovnal počtu spuštění videa v iframe plus zanedbatelná čísla z YouTube hledání. Postupně však začali svůj kanál tunit a sledovanost stoupala k tisícům. Podělili se s námi o své zkušenosti. Protože bez kvalitního obsahu nic nejde a pouhá technická kvalita nestačí, začali autoři zkoumat, co lidé hledají. Zjistili, že YouTube hledání je podrobováno velkému počtu otázek "jak", začali tedy natáčet videa, například na téma "jaké si vybrat sedadlo v byznys třídě atd.".

Co si odnáším:

V první řadě následující doporučení pro organik:

 1. Udělat rešerši (naši klienti mohou ve WebMedea), jaká témata lidé nejčastěji hledají ve spojitosti s mým produktem či službou, a pro která tato témata není dostatek relevantního obsahu na YouTube.
 2. Udělat analýzu klíčových slov a zjistit, na jaká klíčová slova má být video zobrazeno, která z nich jsou hlavní a která mají být použita pro longtail.
 3. Natočit video a v prvních vteřinách zmínit o čem video je, použít přitom hlavní klíčová slova.
 4. Připravit pro video vizuál (thumbnail), který přes pozadí zajímavé části videa umístí designový, úderný text o čem video je, ideálně jedna otázka "Jak udělat to a to".
 5. Nahrát video na YouTube.
 6. Pojmenovat video tak, aby název videa korespondoval se sdělením v prvních vteřinách a obsahoval hlavní klíčové slovo.
 7. Použít hlavní klíčové slovo i v popisku videa, opět se snažit, aby popisek maximálně korespondoval s obsahem.
 8. Klíčová slova u videa naplnit hledanými slovy z klíčovky a pokrýt tak longtail.
 9. Publikovat pravidelně.

A také nápady:

 • Na nový video obsah pro náš Net Forest.
 • Pro YouTube strategii pro Factory Pro a Rakousko.cz.

Jak se vykecat z objektivní kritiky? ;)

Název: ITB CEO Interview
Autoři: Damon Embling, Greg W. Greeley

Honza mě přemluvil, abych se s ním šel podívat na rozhovor s CEO AirBnB Greg W. Greeley, že to pro mne bude přínosem. Dobře věděl, že i když principál nic neřekne, dozvím se mnoho. V ohromném Berlin Messe komplexu jsme zamířili do nejmodernější části Berlin City Cube.

Berlin City Cube

Obr. 1: Berlin City Cube, ITB 7. 3. 2019

V úvodu rozhovoru dostal Greg možnost se pochlubit, početné publikum zatím do Slido cpalo otázky, které si vzájemně hodnotilo. Měl jsem chvíli pocit, že Damon se trochu škodolibě usmíval v momentě, kdy si je přečetl. Otázka, zda je Greg v Berlíně ubytován v hotelu nebo AirBnB byla jen rozehřívačka. Poznamenám jen, že ubytován je v hotelu. Následovala smršť publikem nejvýše hodnocených otázko-výčitek, nejčastěji narážejících na právo, sousedské soužití, zvyšování cen nemovitostí a dlouhodobých nájmů, podnikání tzv. landlordů atd. Následovala vždy stejná odpověď: "My to děláme pro komunitu, vše děláme pro komunitu, lidi nás zbožňují, lidi si díky AirBnB vzájemně pomáhají, já jsem tak naplněn tím, jakou dobrou věc děláme."

Co si odnáším: Honza mi pak na konci řekl: "Vidíš jakou mají mantru, jak dokáží odkomunikovat svoji značku? Dělají byznys, který je na hraně a stejně si nenechají vzít, že dělají dobrou věc.". V tu chvíli mi hlavou probleskla paralela s jedním v současnoti dobře fungujícím českým politickým marketingem a musel jsem uznat, že má Honza pravdu. Každá značka nemusí být zrovna love brand, ale každá musí být konzistentní v tom, jak o sobě mluví.