Prezidenští kandidáti versus Hra o trůny

led 11 2018

Koho budu volit za prezidenta neprozradím, popravdě se na poslední chvíli ještě rozhoduji. Popřemýšlel jsem nad kandidáty skrze postavy mého oblíbeného seriálu Hra o trůny a takto to vidím já....

Miloš Zeman - král Robert - řada urozených ho za krále neuznává, kritizují jeho způsob života a lidské slabosti. Jeho kralování je pro ně hanbou, která podle nich vrhá stín i na jejich postavení a celou zemi. Král své papalášství neskrývá, rozhodně není pokrytcem. Sám pokrytce rád nemá a veřejně se jim vysmívá, baví ho je ponižovat a zostuzovat. Lid ho má vcelku rád, chodí mezi ně a pořádá pro ně zábavy, lidé u něj najdou zastání. Přestože je verbálně hrubý, nelibuje si v krutosti.

Mirek Topolánek - Tywin Lannister - je zkušený a v politice umí chodit, je mistrem kompromisu a politického obchodu. Nemá čisté ruce a není lidumil, slouží především sám sobě a svým vazbám. Na druhou stranu nemá sklon bláhově podlehnout cizím vlivům. Jeho cílem je udržet stabilitu a jednotu společnosti, opačný stav by totiž pro něj samotného mohl znamenat velkou ztrátu.

Marek Hilšer - Rob Stark - mladý, chytrý, odhodlaný. Umí bojovat za svou pravdu. Svého společenského statusu si je dobře vědom, ale nechová se povýšeně. Tywin Lannister ho respektuje jako soupeře, za jiných okolností by se mu možná líbil. Ve válce s Tywinem však nemá Rob šanci.

Jiří Drahoš - Stannis Baratheon - slušný, poctivý. Stannis nemá rád, když o něm lidé říkají, že je suchar, který se neusměje. Celý svůj život vedl střídmý život, nepodléhal neřestem, pokud je v něm nějaká vášeň, umí ji dobře skrývat. Je obklopen svou bublinou lidí, kteří ho mají rádi a jsou mu věrni. Co se děje v této bublině se na veřejnost příliš nedostává. Co ten člověk skutečně chce? Za vlády krále Roberta vládl po roky spravedlivě Dračímu kameni a během této vlády se nic dramatického nestalo. Jak ale bude vládnout celé zemi a čími radami se bude řídit?

Michal Horáček - Daenerys Targaryen - Daenerys chce vládnout, je to smysl jejího života. Chce vládnout, aby vládla, nemá potřebu hromadit peníze, neopíjí se svou mocí, nemá potřebu válčit za jiným účelem, než dosažení trůnu a dokáže přitom pomoci potřebným. Chce svou moc opírat o šlechtu i o lid. Její vášní není krutost, rozmařilé radovánky, ale radost z loajality a podpory lidu. Obklopuje se moudrými rádci a i přes svou tvrdohlavost si od nich nakonec nechá poradit. Na druhou stranu není hloupá, aby si nechala něco namluvit od prospěchářů, na které má velmi dobrý čich.

Muž v pozadí - lord Malíček - na trůn má zálusk, ale ještě neuzrál čas. Nejdříve tahal za špagátky z pozadí a své loutky řídil penězi, které vydělal ve svých hampejzech, solidně se přitom jako správce pokladny přiživil na Koruně. Král Robert mu nechal hodně volnosti, čehož malíček uměl využít. V této chvíli je již lordem z Údolí a sleduje souboj ostatních o trůn. Malíček nemá nikdy dost, neustále znásobuje své bohatství a moc. Je velmi krutý, ale navenek svou krutost neukazuje.