Jak se (ne)stát mediální potravou?

říj 25 2020
Pro internetová média je důležitá čtenost. Dobře vědí, že čím kontroverznější titulek zveřejní, tím větší proklikovost a diskutovanost článku mohou získat. Proto zejména v dnešní době musí být člověk, který vystupuje v médiích, opatrný na svá slova. Cokoliv řekne, může být vytrženo z kontextu a poskládáno tak, aby byl článek tahákem pro co největší počet lidí, či aby mediální obraz dotazované osoby pasoval do příběhu pisatele článku, jenž si dal za cíl správným způsobem poučit veřejnost. O to chutnějším soustem jsou pak pro autory článků aktuálně známí lidé, kteří média ochotně a hojně zásobují svými výroky a názory. Tito lidé obvykle v dobré víře ani netuší, do jaké jámy lvové strkají hlavu.
 
Trochu teď odbočím. Pamatujete na známý Kubrickův film Olověná vesta? Vzpomínáte na seržanta Hartmana, který v první části psychicky i fyzicky týral své svěřence? Potom si možná vzpomenete, jakým způsobem se podařilo Hartmanovi zlomit soudržnost rekrutů a obrátit je proti zavalitému Leonardovi. Zatímco ostatní pod krutovládou Hartmana trpěli, hladověli, klikovali do odpadnutí. Leonard seděl opodál, všem na očích, papal koblihy od Hartmana a díval se na to jak ostatní trpí. Leonard se pro zbytek jednotky brzy stal symbolem jejich utrpení a agrese vůči jeho osobě na sebe nenechala dlouho čekat.
 
Každá doba s sebou přináší své celebrity, ty se patrně nikdo nesnaží lámat jako seržant Hartman, ale jako mediální potrava se hodí nesmírně. Zvláště když jsou něčím extravagantní, snadno zapamatovatelné a po jejich jménu prudce vzroste informační poptávka. Pisatelé článků se chtějí odlišit a zaujmout publikum. A tak se ptají na cokoliv. Pokud se dotyčná osoba ochotně ke všemu vyjadřuje, na vše prezentuje svůj názor, roste i počet styčných ploch pro čtenáře článků. S růstem styčných ploch tak roste i počet lidí, které s mediálně protěžovanou osobou nesouhlasí, byť se s ní původně mohli ztotožňovat. Navíc čím kontroverznější odpovědi, tím více vody na mlýn pro média, která pak dokáží tvořit velmi kreativní a úderné titulky. To jen generuje vyšší čtenost a více rozhádaných diskutérů, kteří víří kolem dané osoby.
 
Obr. 1: Nad svým mediálním obrazem může člověk snadno ztratit kontrolu
 
A v tuto chvíli může nastat problém. Pokud daná osoba svůj mediální obraz neřídí či nad ním úplně ztratí kontrolu, stává se pouhou hříčkou v rukou médií. Ty se samozřejmě nesnaží osobě primárně uškodit, ale jak získat čtenost vědí velmi dobře. Může tak vzniknout pokřivený mediální obraz člověka, který káže o mrtvolách, vyzývá k omezování osobní svobody a u toho papá buchtičky se šodó. Ano samovolně tak může vzniknout pomyslný Leonard z Olověné vesty, který štve čím dál tím větší počet lidí. Média v tomto ohledu už obvykle neřeší, zda je motivace lidí kliknout na článek spojena s pozitivní či negativní emocí a témata do lidí perou ostošest a ještě více a ještě víc. Na těch médiích, která ještě dovolují diskuze, se pak odráží to, jak kotel vře a nenávist se stupňuje extrémním tempem.
 
Obr. 2: Kotel vře a nenávist se může vystupňovat do extrémů.
 
Nezbývá, než si uvědomit, že kdokoliv, kdo se přes noc stane známým, se může stát mediální potravou. Člověk snadno podlehne mámení pozornosti a zájmu o svou osobu a pak už nad tokem informací o své osobě lehko ztratí kontrolu. Ne nadarmo si slavní umělci či politici najímají mediální poradce a PR agentury.