Proč si vážím názoru paní doktorky Pekové

říj 10 2020
Musím reagovat na dnešní článek J. X. Doležala na (dle mého názoru) předním českém dezinformačním médiu, které jsem zde již jednou zmiňoval. V žádném případě se nepovažuji za odborníka na molekulární diagnostiku, nicméně jsem v tomto oboru zhruba šest let intenzivně pracoval. Konkrétně jsem měl na starosti návrh a programování diagnostického softwaru pro thermocycler. Pracoval jsem mimo jiné na matematických modelech pro co nejpřesnější odhad počáteční koncentrace virové nálože ve vyšetřovaném vzorku, za předpokladu využití pouze jednoho tzv. standardního vzorku.
 
Abych se dostal k meritu věci. V celém současném PCR procesu je klíčovou esencí takzvaný KIT. Jedná se dnes o farmaceutickými firmami sériově vyráběný produkt, obsahující reagencie pro kvantifikaci určitých genů (určité virové nemoci či genové mutace). Laboratoře odebírající KITy jako spotřebák tak ve svých termocyklérech dokáží dělat testy jak na běžícím páse. Soňa Peková je kapacita, která podobné KITy dokáže designovat. K tomu musí mít problematické genové sekvence velmi dobře nastudovány. Málokdo je tedy schopen o genech dělat závěry tak jako paní doktorka Peková. Pamatuji si dodnes, že to pro mne byl zážitek, když jsem jí byl svým šéfem představen a mohl jsem si s ní podat ruku.
 
Co říci závěrem? Opět se vracím k tomu, co jsem psal na svém blogu už dříve, řadě dnešních novinářů by neuškodilo více studia v oborech, o kterých chtějí psát.