Proč je nutné budovat zájem o produkty?

úno 15 2019

Včera byl Valentýn, cestou z práce, během chůze po Štefánikově ulici jsem přemýšlel, jak dlouhá bude asi fronta v našem sídlištním květinářství, když tu mi před místním KFC vstoupil do cesty pán se slovy "valentýnská růže, prodávám růže". Obešel jsem ho a pokračoval v přemýšlení. V podloubí Anděla vyvolával další prodejce, náruč měl plnou růží. Když jsem ho minul, otočil jsem se za ním s myšlenkou, co kdybych koupil růži u něj. Mezitím jsem došel až ke vchodu do metra, kde stál tiše třetí pán s růžemi. Zastavil jsem se u něj a jednu růži si od něj koupil. Pán ani nemusel křičet, jen mi zrovna stál v cestě. A já už byl rozhodnut, že než vlezu do metra, tak si růži koupím, vracet se k přechozím dvěma se mi už něchtělo.

Na internetu to funguje podobně. Dle statistik z neilpatel.com až 98% návštěvníků e-shopů nenakoupí během své první návštěvy. V souboji online prodejců vyhrává ten, kdo je nejblíže zákazníkovi v momentě, kdy se zákazník rozhodne, že chce nakoupit. Ale na základě čeho se rozhodne? Koupil bych růži u tichého pána na jeho stanovišti, kdybych nepotkal dva hlasité před ním? Nekoupil, nevěděl bych, že si chci koupit růži teď, zůstal bych naprogramován na návštěvu květinářství v místě bydliště. V onlinu musíme uvažovat podobně, několikrát se dotknout zákazníka a být poblíž, když chce nakoupit. Ideálními nástroji pro takové dotknutí jsou sociální sítě a RTB kampaně. Nemalou roli zde hraje i značka. Představte si, že byste si v novinách přečetli o smutném příběhu prvního pána s růžemi, například, že přišel ve válce o ruku, umřela mu žena a sám teď živí tři děti. Nebo byste pána každé ráno potkávali cestou do práce a on Vás pozdravil. Byla by vyšší pravděpodonost, že se k němu vrátíte a koupíte růži u něj? V prvním případě by značku pánovi vybudoval obsah (nedotěrný článek, který nabízí lidský příběh, ne produkt). Ve druhém případě by pánovi pomohl prodat chytrý remarketing. Chytrý proto, že by Vás místo ustavičného podbízení produktu hezky pozdravil a snáze tak ve Vás nejprve vybudoval pozitivní asociaci s jeho osobou.
 
Jak dlouhodobě dosáhnout vysokých prodejů a nízkých cen konverzí? Volbou vhodného marketingového mixu. V onlinu máme tu výhodu, že můžeme zákazníka několikrát potkat a zároveň stát na tom správném místě, až se rozhodne nakoupit. Můžeme nejprve zaujmout pomocí zajímavého obsahu spojeného se značkou. Potom několikrát potkat a pozdravit potenciálního zákazníka skrze RTB a sociální sítě. A ve výsledku být na tom správném místě - vyhledávač / sociální síť / magazín (RTB) v momentě, kdy je zákazník rozhodnut nakoupit. Pokud nákupní proces zákazníka neodradí a produkt jej potěší, máme zaděláno na rostoucí značku a klesající náklady na přivedení těch klientů, kteří už značku znají.