Michal Rost

osobní blog

CTR 26% z 2,5 pozice

bře 032018

Perfektní dopadové stránky a precizní segmentace PPC kampaní se vyplácí. Klient působí ve vysoce konkurenčním prostředí, kde útraty za kredit mohou dosáhnout závratných výšek. Dali jsme si práci s tím, že jsme si podrobně analyzovali klientovu cílovku a rozdrobili kampaně na nejmenší možné segmenty. Na každý segment komunikujeme originálními inzeráty přesně to, co chce tento segment "slyšet". Dosahujeme tak nejen lepšího výkonu, ale máme i lepší kontrolu nad tím co se děje.

CTR 26% z 2,5 pozice

Obr. 1: Precizní segmentace dělá hezká čísla :)

Téměř okamžitě se nám ukázaly ziskové segmenty, které začaly dělat konverze. A reakce konkurentů? Panika, opakované navyšování nabídky na proklik v okolí našich "zlatých dolů" (segmentů s největšími konverzemi). A zoufalá snaha dostat se nahoru tím, že nás přeplatí. To že nahoru tlačí buď obecné nebo generické inzeráty, které se sem tam spletou nebo pokazí češtinu, má na naše CTR pozitivní vliv - naše inzeráty berou publikum i z nižších pozic :).

Hodnota informace aneb proč nemám LinkedIn

úno 102018

Občas slýchám: "Pro pána boha, jak můžeš nemít LinkedIn, to je dneska povinnost, nutnost, to prostě musíš mít, jinak jsi nula, žijeme ve 21. století!". A právě proto, že žijeme ve 21. století, ve kterém jsou informace důležitým obchodním artiklem, LinkedIn nemám. LinkedIn není služba veřejného blaha, je soukromou společností (vlastněnou Microsoftem), jejíchž služeb jsem se rozhodl zatím nevyužít, protože stále pochybuji o jejich výhodnosti. Proč?

Vyjděme z toho, že každý z nás jsme vlastníkem svých osobních informací, například o tom:

  • kolik mi je let a kde bydlím,
  • jaké jsou moje osobní, nákupní, volební a další preference,
  • kde, kdy, co a jak často pracuji, nakupuji, dělám ve volném čase,
  • kdo jsou mí přátelé, kolegové, obchodní partneři, známí,
  • jaká je historie všeho výše uvedeného.

Ve většině případů se u každé této informace můžeme svobodně rozhodnout komu a za jakých podmínek ji poskytneme. Zkusme to rozebrat...

A. Informace z pohledu jejího majitele

A.1. Jako prostředek směny

Některé informace o sobě směňujeme za určitých podmínek za služby, které jsou nám poskytovány. Takto dáváme Googlu a Seznamu přehled o našich aktuálních preferencích výměnou za možnost hledat v jejich vyhledávačích. Nebo jim poskytujeme přehled našich kontaktů, výměnou za e-mailovou schránku zdarma. V obou případech je významnou podmínkou, že se k těmto informacím v neanonymizované podobě nedostanou třetí strany. Na podobném principu je založena celá řada chytrých služeb. Na platy.cz zadám svůj plat a pozici a porovnám si jej s průměrem. Poskytnu tak informaci o svém platu, výměnou za hodnotu průměrného platu na mé pozici. Provozovatel LMC s.r.o. tím získává aktuální platové rozdělení přes jednotlivé pozice a oblasti, což je vzhledem k tomu, že provozuje také jobs.cz cenná informace. Měřiče rychlosti internetového připojení zase získavají obchodně velmi cenné statistiky díky tomu, že si u nich lidé měří rychlost.

A.2. Jako podmínka pro dosažení cíle

Jiné informace poskytujeme na vyžádání při určitých příležitostech, za účelem dosažení určitého cíle. Chceme dosáhnout něčeho, co je podmíněno rozhodnutím protistrany, a proto musíme protistraně předem dodat potřebné podklady pro rozhodnutí. Příkladem může být zaslání životopisu budoucímu zaměstnavateli, nebo poskytnutí byznys plánu investorovi. Ve své podstatě se jedná i o sdělení zdravotních komplikací lékaři, pokud chceme dosáhnout uzdravení. Tento typ informací bývá zpravidla určen pouze svému adresátovi a o tom, že má vysokou cenu, jsme se mohli přesvědčit v dobách nedávno minulých. Před příchodem profesních sociálních sítí bylo běžnou praxí, že začínající personální agentury umisťovaly na inzertní portály fiktivní, velmi výhodná pracovní místa, která inzerovaly pouze za účelem získání životopisů a vybudování soukromé databáze kontaktů, leadů chcete-li. LinkedIn získávání a aktualizaci profesních informací podstatně ulehčil.

A.3. Jako nástroj propagace

Existuje řada informací, které o sobě poskytujeme zdarma. Zpravidla více či méně vědomě proto, abychom si vylepšili osobní PR. Někdo se chlubí svými úspěchy, někdo zážitky, jiný exotickou dovolenou, nebo tím co měl právě dobrého k obědu. Může to být také sportovec popisující náročnost svého tréninku, kulinářský expert prezentující neznámou specialitu, cestovatel upozorňující na zajímavé místo. Ideálním prostředkem pro takovou propagaci jsou sociální sítě. Sdílením informací se mohu dostat do povědomí široké skupiny lidí.

B. Informace z pohledu internetového obsahu

Teorie informace nám říká, že míra přínosu informace je rovna množství neurčitosti, jakou informace po získání (přečtení) nabyvateli (čtenáři) odstraní. Jinými slovy informace je tím cennější, čím větší množina čtenářů se z ní dozví co nejvíce. Vlastnictví přínosných informací je tedy v prostředí internetu devizou. Pokud provozovatel takové informace vystaví na svém webu, získá návštěvníky chodící pro informace, ti jsou pak pro něj zdrojem bohatství. Provozovatel je může segmentovat a transformovat na leady, zobrazovat jim reklamu, nabízet jim prémiovou službu, či na ně jinak působit. A které informace jsou pro většinu lidí ty nejzajímavější? Jsou to informace o jiných lidech, lidech co nás zajímají.

Zdrojem kolosálního finačního úspěchu současných velkých sociálních sítí je fakt, že se jim v relativně krátké době podařilo od lidí dobrovolně získat řadu informací. Tyto informace jsou pro jiné lidi natolik důležité, že kvůli nim sociální sítě navštěvují. Ve snaze o co nejlepší sebepropagaci a úplnost profilu jim pak uživatelé pravidelně poskytují ty nejcennější střípky do mozaiky o své osobě. Příkladem mohou být statusy ("je ve vztahu s", "zasnouben s" atd.).

C. Můj pohled

Dívám-li se na založení svého LinkedIn profilu skrze bod A.1., neposkytuje mi LinkedIn žádnou pro mě využitelnou protislužbu. Bod A.2. pro mě nehraje v případě LinkedIn vůbec žádnou roli. O bodu A.3. bych mohl uvažovat, raději se však chlubím referencemi v podobě dokončené práce, než svými tituly a názvy pozic. Mám velkou radost z toho, že si právě teď čtete na mém blogu. Informace o sobě a svých názorech směňuji za traffic na své doméně :)) Ten, kdo se mnou něco řeší, nebo chce řešit, ten si tady o mé osobě najde dost souvislostí. A koho to nezajímá, nemá na to čas a chce si mě jen rychle prolustrovat, tak ten stejně neměl zájem se mnou řešit nic podstatného. Sem tam mě pobaví názor: "Ty se do LinkedIn na ostatní díváš a tebe nikdo nevidí, to není fér!", odpovím: "Celebrita poskytla dobrovolně bulváru fotky nahoře bez, ale tvoje tam nejsou, je to taky nefér?".

Pracovní neděle ve WMS

úno 052018

V neděli 4.2. jsme si celá WebMedea services (WMS) zase slušně mákli :). Zatímco Petra s Pepou dokončovali analýzu B2B online trhu pro virtuální realitu, tak Petr, Marek, Tommy a já jsme se pustili do prvního zařizování našich kanceláří.

Marek oblepuje podlahové lišty

Obr. 1: Marek oblepuje

V pokládání igelitu a oblepování lišt máme za poslední rok s Petrem i Markem docela praxi. Malování nám šlo s Petrem taky od ruky. Zejména Petr se při rodinných rekonstrukcích už něco namaloval :).

Michal maluje stěny

Obr. 2: Já maluji

Petr se specializuje na výškové práce

Obr. 3: Petr se specializuje na výškové práce

Tommy s Markem mezitím začali s přípravou desek pro stoly. Zvolili jsme pracovní desky z Hornbachu, s jejichž vysokou odolností máme dlouhodobě dobrou zkušenost. Největším pipláním se ukázalo být lepení lišt pro zakrytí řezů na hranách stolu. 

Marek a Tommy lepí lišty ke hranám stolů

Obr. 4: Marek a Tommy lepí lišty ke hranám stolů 

Lepidlo šlo ven ztuha

Obr. 5: Lepidlo šlo ven pěkně ztuha

Přesto, že jsme se na akci v sobotu připravili, tak jsme každou chvíli zjišťovali, že nám něco chybí. Marek i Tommy neustále běhali do okolních obchodů. Opět se nám potvrdila dobrá volba lokality. Anděl žije i v neděli a velká část menších i velkých obchodů měla otevřeno. Na oběd jsme zašli do oblíbeného Regal Burger a po něm pokračovali v další práci.

Marek vrtá

Obr. 6: Marek vrtá

Montování stolů jsme krásně zautomatizovali. Já klukům vyměřoval značky pro nohy. Marek navrtával dírky pro šroubky. A Tommy šrouboval úchyty pro nohy stolů. Nohy ke stolům se prozměnu vyplatilo nakoupit v IKEA, jsou hezké, bytelné a 6x levnější než v Hornbachu :).

Marek vrtá, detail

Obr. 7: Marek detail

Tommy šroubuje držáky pro nohy stolu

Obr. 8: Tommy šroubuje

Práce šla od ruky, Tommy dokončuje první stůl z druhé várky

Obr. 9: Šlo nám to od ruky, Tommy dokončuje první stůl z druhé várky

Tommy a Marek v plné práci

Obr. 10: Tommy a Marek v plné práci

Začali jsme v 9:00 a v 18:00 jsme již měli kompletně vymalováno a všechny stoly smontované. V úterý nám dorazí konferenční křesílka, router, kabely a dovezeme si stůl do zasedačky. V pátek nám přijde zásilka kancelářských židlí. Pak už jen skříně a můžeme se nastěhovat :). 

Prezidenští kandidáti versus Hra o trůny

led 112018

Koho budu volit za prezidenta neprozradím, popravdě se na poslední chvíli ještě rozhoduji. Popřemýšlel jsem nad kandidáty skrze postavy mého oblíbeného seriálu Hra o trůny a takto to vidím já....

Miloš Zeman - král Robert - řada urozených ho za krále neuznává, kritizují jeho způsob života a lidské slabosti. Jeho kralování je pro ně hanbou, která podle nich vrhá stín i na jejich postavení a celou zemi. Král své papalášství neskrývá, rozhodně není pokrytcem. Sám pokrytce rád nemá a veřejně se jim vysmívá, baví ho je ponižovat a zostuzovat. Lid ho má vcelku rád, chodí mezi ně a pořádá pro ně zábavy, lidé u něj najdou zastání. Přestože je verbálně hrubý, nelibuje si v krutosti.

Mirek Topolánek - Tywin Lannister - je zkušený a v politice umí chodit, je mistrem kompromisu a politického obchodu. Nemá čisté ruce a není lidumil, slouží především sám sobě a svým vazbám. Na druhou stranu nemá sklon bláhově podlehnout cizím vlivům. Jeho cílem je udržet stabilitu a jednotu společnosti, opačný stav by totiž pro něj samotného mohl znamenat velkou ztrátu.

Marek Hilšer - Rob Stark - mladý, chytrý, odhodlaný. Umí bojovat za svou pravdu. Svého společenského statusu si je dobře vědom, ale nechová se povýšeně. Tywin Lannister ho respektuje jako soupeře, za jiných okolností by se mu možná líbil. Ve válce s Tywinem však nemá Rob šanci.

Jiří Drahoš - Stannis Baratheon - slušný, poctivý. Stannis nemá rád, když o něm lidé říkají, že je suchar, který se neusměje. Celý svůj život vedl střídmý život, nepodléhal neřestem, pokud je v něm nějaká vášeň, umí ji dobře skrývat. Je obklopen svou bublinou lidí, kteří ho mají rádi a jsou mu věrni. Co se děje v této bublině se na veřejnost příliš nedostává. Co ten člověk skutečně chce? Za vlády krále Roberta vládl po roky spravedlivě Dračímu kameni a během této vlády se nic dramatického nestalo. Jak ale bude vládnout celé zemi a čími radami se bude řídit?

Michal Horáček - Daenerys Targaryen - Daenerys chce vládnout, je to smysl jejího života. Chce vládnout, aby vládla, nemá potřebu hromadit peníze, neopíjí se svou mocí, nemá potřebu válčit za jiným účelem, než dosažení trůnu a dokáže přitom pomoci potřebným. Chce svou moc opírat o šlechtu i o lid. Její vášní není krutost, rozmařilé radovánky, ale radost z loajality a podpory lidu. Obklopuje se moudrými rádci a i přes svou tvrdohlavost si od nich nakonec nechá poradit. Na druhou stranu není hloupá, aby si nechala něco namluvit od prospěchářů, na které má velmi dobrý čich.

Muž v pozadí - lord Malíček - na trůn má zálusk, ale ještě neuzrál čas. Nejdříve tahal za špagátky z pozadí a své loutky řídil penězi, které vydělal ve svých hampejzech, solidně se přitom jako správce pokladny přiživil na Koruně. Král Robert mu nechal hodně volnosti, čehož malíček uměl využít. V této chvíli je již lordem z Údolí a sleduje souboj ostatních o trůn. Malíček nemá nikdy dost, neustále znásobuje své bohatství a moc. Je velmi krutý, ale navenek svou krutost neukazuje.

Vyplatí se Kuki?

pro 092017

S Káťou společně večeříváme u televize. Káťa vstává velmi brzo a já zas často pracuji dlouho do večera, ale kolem sedmé si uděláme véču a máme společný veget. O příjemný pocit i čas nás donedávna okrádaly televizní reklamy, které jsou dle mého názoru čím dál tím trapnější. Zářnou výjimku tvořily nápadité skeče s panem Trojanem, nebo legendární zlaté prasátko od Kofoly.

Poměrně svébytným způsobem vyřešili reklamu v T.S.Bohemia. Před minulými Vánoci se dostali do povědomí diváka s retardovaným pánem, který sháněl "tydlety". Letos ještě přitvrdili, když se dítko v adventním čase táže tatínka: "...a odkud letí ty svině?". Nezaujatý divák náhle zpozorní, protože má pocit, že právě zaslechl: "...a odkud letí? Ty svině.". Mne obě reklamy nepohoršují, ovšem Káťa mé pobavení nesdílí :)). Oba jsme ale v ráži, když reklamní blog zakončuje obligátní pan Alzák, který na nás neustále křičí něco na způsob: "děleéééj nakupůůůj, tááák nakupuůůůj ty pozémšťanéé".

Ale proč o tom píšu. V průměru se společně 6x týdně u večeře podíváme na cca 45 minutový seriál a 2x měsíčně na celovečerní film. V seriálu máme dvě reklamy, které jsou dohromady dlouhé zhruba 15 minut. V případě filmového trháku se může sledovací čas reklam protáhnout i na 45 minut. Při našem dosavadním a ne příliš intenzivním sledování televize jsme tedy doposud strávili cca 450 minut měsíčně sledováním reklam a to je 7,5 hodiny, tedy téměř jeden pracovní den. Pokud uvážíme, že jsme dva, přišli jsme za měsíc o dva člověkodny, které jsme mohli věnovat jiným činnostem. Dnes nás už reklamy netrápí, máme nejchytřejší televizi Kuki :).

televize s Kuki

Obr. 1: Kuki rozhraní

Kuki stojí 200 Kč měsíčně. Odpověď na otázku, zda se Kuki vyplatí je nasnadě. Abychom to ale dopočítali. Průměrná měsíční mzda ve třetím čtvrtletí roku 2017 činila 25 181 Kč. Pracovní měsíc má přibližně 163 hodin. Průměrná hodinová mzda je tedy zhruba 150 Kč. Mohli bychom tvrdit, že průměrnému čechovi se Kuki vyplatí, když se měsíčně podívá v televizi alespoň na dva filmy, nebo 6 dílů televizního seriálu.

Do toho jsme ale ještě nezapočítali další výhodu zpětného posuvu - na film, či seriál se mohu dívat kdykoliv chci, třeba i týden dozadu. To dělá Kuki ještě výhodnějším, protože tím odpadá čas strávený sháněním pořadu, či jeho nahráváním. Například neměl jsem čas sledovat předvolební studia, byť mě toto téma zajímá. Lovit je pak v obskurních internetových streamech zejména v případě české televize se mi taky nechce. Kuki si pustím i na PC a to jsem skalní Linuxák, nic jiného na PC nepoužívám. Takže si jen zapnu pořad, hodím přes okno Kukinou Ideu, nebo okno Adwords, nasadím si sluchátka a v klidu pracuji za poslechu debaty.

No jo přiznávám, děláme teď Kuki trochu marketing ;) ..zkrátka dělá mi radost propagovat něco, čemu věřím :)

Večeře pro anděly

lis 092017

Včera večer jsme uspořádali večeři pro naše anděly - přátele, kteří nám moc pomohli a pomáhají. Obětují svůj osobní čas i jméno tomu, aby nás doporučili a podpořili. Pomáhají nám prosazovat WebMedeu, získávat kontakty a nové zakázky pro WebMedea services a TRITON IT. Jsme jim za to moc vděčni.

Personál restaurace Riegrovy sady nám připravil perfektní raut v příjemném a klidném prostředí. Těšíme se, že si podobnou akci zase zopakujeme :)

undefined

Obr. 1: Pozvánka na akci, design by Petra